23 lipca, 2024
koszule damskie

Koszule damskie xxl kontra męskie

Męskie kontra koszule damskie xxl

Koszula należy do strojów, które kojarzą się przede wszystkim z męską garderobą. Jednak już od starożytnych czasów ten rodzaj odzieży noszony był w wersji zarówno dla pań, jak i dla panów. W obecnych trendach modowych dostępne są również wersje uniseks, czyli dopasowujące się osoby, niezależni od płci. Warto przyjrzeć się czym różnią się koszule damskie xxl od męskich.

Krój i kolorystyka

Głównym elementem różnicującym jest krój. Koszule dla panów są zwykle proste, bez zdobień, zwężeń i wstawek. Bluzki damskie natomiast często są taliowane (czyli dopasowane w pasie), zwężane pod biustem, marszczone lub posiadające wstawki. Szczególnie koszule damskie XXL mają kliny lub inne udogodnienia pozwalające dopasować się do figury, uwypuklić atuty oraz zatuszować ewentualne niedoskonałości.
Kolorystyka koszul męskich w pewnym stopniu również różnicuje je od wersji dla pań. Klasyczne dla obu rodzajów biele, czernie czy beże. Eleganckie bluzki xxl w wersji damskiej są bardziej intensywne w barwie oraz znacznie bardziej delikatne jeśli chodzi o wzory. Modele casual dostępne są zarówno jako jednolite, jak również w bardzo odważnych połączeniach kolorów i wzorów.

Sposób zapinania

Także rodzaj zapięcia odróżnia klasyczne koszule damskie od męskich. Panie mają guziki umieszczone na listwie po lewej stronie, zaś panowie – po prawej. Historyczne uzasadnienie takiego sposobu przyszywania tych drobnych elementów jest dość proste. Panowie w danych czasach często brali udział w wojnach lub pojedynkach, zaś broń trzymana w prawej ręce uniemożliwiłaby rozpięcie koszuli posiadającej guziki po stronie prawej. Natomiast u pań przyczyną umieszczenia guzików koszuli wiąże się przede wszystkim z zamożniejszymi osobami, które były ubierane przez służbę. Łatwiej drugiej osobie było zapiąć bluzkę posiadającą guziki z lewej strony. Obecnie jest to element mniej istotny, jednak nadal pozostał jako rozróżnienie stylu dla obu płci.
Ponadto bluzki damskie i męskie dzielą się na wiele rodzajów. Dla pań dostępne są między innymi koszule o kroju tuniki (czasem sięgające nawet do kolan), klasyczne czy T-shirt. Panowie mogą wybierać w szerokiej gamie eleganckich koszul wizytowych czy codziennych, wersji polo oraz T-shirtów.